Kilátás Széchenyi ablakából?
A Lechner Tudásközpont érdekességeiből
Kazinczy Ferenc legjelentősebb, 1828-as pesti látogatásának századik évfordulójára Budapest székesfőváros könyvet adott ki. Kazinczy 13 év után először járt Pesten ekkor, s a városban végbement fejlődés kivívta hangos csodálatát. Az 1929-ben megjelent emlékkötet korabeli képekkel idézi meg az agg irodalmár Pestre vonatkozó naplójegyzeteinek helyszíneit.
A Lechner Tudásközpont szakkönyvtárában megtalálható kötet egyik illusztrációja az itt Kilátás Széchenyi ablakából címet viselő festmény, melyet az osztrák biedermeier művész, Rudolf von Alt készített. A képen a budai Várat látjuk, a pesti Vigadó mellől szemlélve az akkor még Lánchíd nélküli Dunát és a budai lankákat. Az alkotással illusztrált írói szavak azonban elbizonytalanítják a bámulót: „A Börsével átellenben egy új négyszeg déli végén, homlokkal Budának, áll a Dunaferdőnek nevezett ház. (…) A ház fenekében, (…) egy nyári szoba nyílik, előfal nélkül azok szolgálatjára, kik itt ferednek (…). – A ház Gyönyör lakja! - kiáltám, mert akkor még nem tudtam, hogy a Dicsőségé. Széchenyi itt szállásol.”
Képünk tehát mégsem Széchényi lakásából pillant át Budára, hiszen a szöveg tanúsága szerint ő a mai Széchenyi téren az egykori Diána-fürdő – Dunaferdő – épületében élt. A pesti Vigadó is csupán 1833-ban, 5 évvel később nyitotta meg kapuit. A Vár ezen látképe tehát a címhez legközelebbi veduta, amely nagyjából Kazinczy utazása idejéről elérhető volt a kötet szerkesztője, Rexa Dezső, irodalomtörténész számára 1928-ban.
A képet festő Rudolf von Alt az 1840 és 1880 között többször is járt Magyarországon, számtalan képet készítve Pest és Buda utcáiról, jellegzetes épületeiről. Pesti látképünk mintegy felnagyított tükörképeként az Úri utca és a Szentháromság utca felől mutatja a korabeli Mátyás templomot. Az 1845-ben készült festményen a templom még a Schulek Frigyes vezette millenniumi újjáépítés előtti alakjában látható.
Megjelent az Élet és Tudomány 2016. évi 8. számában.
Képek forrása
Pestre – Töredék Kazinczy Ferenc pesti útleírásából Budapest Székesfőváros Kazinczy emlékének 1929 (Lechner Tudásközpont)